Title Image

Påsken hos Billströms

Kära kunder,

påsken närmar sig!

Vi har det du behöver i matväg för att kunna njuta av allt det goda som hör påsken till. Man skulle kunna uttrycka det som ett oemotståndligt mumsigt påskägg.
Välkomna till butiken och bli inspirerad våra fina råvaror delikatesser.

Öppettider i påsk

Skärtorsdag 9:30-18:30

Långfredag 9:30-14:30

Påskafton 9:30-14:30

Påskdagen -stängt-

Annandag påsk -stängt-

Tisdag 11/4 -stängt-

SILL & HANDSKUREN LAX

Det råder full aktivitet i vårt kök innan påsk.
Det bitas sill och gravas lax i högt tempo för när påsken är här har vi  över 25 sorter egen inlagd sill att välja på.
Gravad lax, sojagravad, kallrökt lax är stående i disken och i högtider utökar vi sortimentet med fler sorter.
Här hittar du våra sillsorter. 

SKALDJUR

Inled påskfirandet med härlig skaldjurstallrik, hummer, havskräftor, rökta skaldjur, färska räkor, musslor och ostron med en god vinägrett med schalottenlök.
Har du inte provat att gratinera ostron med tex koriander och gruyère tidigare så kan vi tipsa om det, väldigt gott.

KÖTT & LAMM TILL PÅSK

Till påsk brukar dom första stegen mot våren tas och grillsäsongen börjar.
I vår köttdisk hittar du fina styckningsdetaljer som inte kräver mycket för att det skall bli en smakupplevelse. Fråga oss gärna om tips.

PÅSKTALLRIK

KONTAKTA OSS

Använd formuläret nedan för att kontakta oss.



    BESÖK OSS

    Vägbeskrivning och öppettider

    CATERING

    Inget firande är för stort eller litet

    OM BILLSTRÖMS

    Lär känna oss lite bättre